V páteční odpoledne 9. června 2017 se areál před muzeem proměnil v módní molo. Prostorem se linula klasická hudba a přihlížející diváci se mohli ponořit do doby, kdy ženy vypadaly jako dámy, zdobily se kloboučky a rukavičkami, kdy dámy u dvora nosívaly korzet se širokou krinolínou a ovívaly se vějířem. Představila se móda doby rokoka, secesní móda a modely z 20., 30. a 40. let.
Rokokové šaty byly replikou korunovačního roucha francouzské královny Marie Antoinetty zapůjčené od p. Josefa Krampoty z Olšan. Ostatní modely patří k bohaté osobní sbírce p. Ladislavy Michalíkové z Topolan u Vyškova, která má půjčovnu klobouků a kostýmů.
Výstava "Nejen šaty dělaly člověka aneb bez kloboučku ani ránu" byla u nás v muzeu k vidění od 9. června do 2. července 2017.
Poslední květnová sobota u nás v Dobromilicích patřila silákům ze širokého okolí. V areálu za sokolovnou byla k vidění soutěž o nejsilnějšího muže, kterou zorganizoval Stanislav Pukl z Hradčan za podpory místních spolků sokolů a fotbalistů. Akce měla hojnou návštěvnost a celé odpoledne se bylo na co dívat. Úspěch sklidila i u dětí, které si mohly vyzkoušet pro ně připravené disciplíny. A kdo ví možná z nich vyrůstají budoucí siláci.
Retro výstava, která proběhla v našem muzeu byla zaměřena na historickou radiotechniku, rádia, gramofony, tranzistory, notebooky apod. Šlo o sbírku Jiřího Charváta z Dobrochova, kterému se podařilo v letošním roce otevřít muzeum na Obecním úřadě v Dobrochově. Jiří Charvát se svým velkým koníčkem a sběratelskou vášní začal již od 6. třídy a od té doby se mu podařilo nashromáždit stovky exponátů.
Záchranné archeologické vykopávky probíhaly na pozemcích v prostoru „Šenkýřky“ v měsíci březnu a dubnu 2017. Probíhající práce realizoval Ústav archeologické památkové péče Brno, pobočka Prostějov. Vykopávky vedl archeolog PhDr. Pavel Fojtík.
V současné době došlo k nálezům trojího pravěkého a ranně středověkého osídlení.
Nejstarší osídlení je – Neolit – mladší doba kamenná (8. – 5. tis. př.n.l.) první zemědělci. Nálezy střepů kultury s lineární keramikou cca 7. tis. př.n.l.
Osídlení ze starší doby bronzové ( cca 1900 př.n.l. ) – Unětická kultura. V Dobromilicích objeveny zásobovací jámy, jde o hluboké, prostorné jámy kónického tvaru, které sloužily jako obilnice. Hloubka kolem 1 m 15 cm. Našly se v nich úlomky unětické keramiky, kostěné předměty, pazourky ….
Osídlení Velká Morava – Slované (9. st. n.l.). Z tohoto období odkryty jámy hluboké 2 m a kámen na drcení obilí.
Archeologické práce jsou v současné době skončeny.
V neděli 2. dubna 2017 se v prostorách Regionálního muzea uskutečnil Velikonoční jarmark. K vidění byly výrobky dětí z MŠ, dekorací z pleteného papíru, ručně vyráběné keramiky a děti se mohly naučit plést "kocary". V tvořivé dílně si rodiče s dětmi vyrobili velikonoční ozdoby.
V odpoledních hodinách ve čtvrtek 23. března 2017 se v prostorách Regionálního muzea konala přednáška paní Mgr. Jarmily Podhorné, která k nám přijela z Brodku u Konice. Součástí přednášky byla video - projekce, kde paní Podhorná představilo sídlo své firmy "Naděje". Po přednášce byla možnost si zakoupit produkty a tinktury z bylin.
V rámci zvelebování naší obce došlo k výsadbě 4 javorů v prostoru za kostelem Všech svatých.
V sobotu 25. února 2017 se v budově Českého zahrádkářského svazu v Dobromilicích (na Moštárně) uskutečnil již XII. ročník koštu slivovic a pálenek. Přihlášeno bylo 22 vzorků, zvítězil vzorek Pavla Trněného (špendlík), druhé místo obsadil Radek Kříž (ryngle) a na třetím místě skončil Antonín Vystavěl (třešeň).
Výstavu zaměřenou na historii odívání navštívilo velké množství lidí a všichni odcházeli nadšeni. Do našeho muzea zavítal např. klub seniorů z Vřesovic, seniorky z Kojetína, zájezd seniorů z Prostějova nebo mateřská škola z Doloplaz a Dobromilic. Další jednotlivci přijeli z Vyškova, Kojetína a přilehlých obcí.
Dobromilice 119,
798 25 Dobromilice
Starostka a místostarosta
Středa: 15:30 - 17:30
Telefon +420 582 370 526
E-mail podatelna@dobromilice.cz
Pondělí, středa 8:00 - 12:00, 13:00 - 17:00
Čtvrtek13:00 - 15:00
Pátek 8:00 - 11:00